autor
Filoména

Slnko a pokožka: Je UV žiarenie naozaj také nebezpečné?

Je úžasné, ako nám prirodzené slnečné svetlo pomáha k lepšiemu psychickému zdraviu a dobrému pocitu. Rozčuľuje sa nás, keď dážď zničí náš plán na príjemný deň vonku. Jedným dychom však musíme vyhlásiť: Áno, Slnko je pre nás obzvlášť dôležité a nedá sa nahradiť. Ak ho však neuznávame s primeranou úctou, môže nás to stáť príliš veľa.

Ako je všeobecne známe, slnko je zdrojom ultrafialového (UV) žiarenia. Až do nedávnej doby to bolo oblakom nejasnosti: Čo UV žiarenie spôsobuje, aké sú jeho účinky na zdravie a ako sa proti nemu obrániť?

Čo je to UV žiarenie?

UV žiarenie je druh elektromagnétickej energie prenášanej vo forme fotónov vyžaruje Slnko. Iba časť UV žiarenia vyhotoveného Slnkom prichádza na Zem a je rozdelené na rôzne typy: UVA, UVB a UVC.

  • UVA je najmenej intenzívny typ UV svetla, ktoré prechádza cez atmosféru slnka. Priamo preniká do najhlbších vrstiev kože, bez toho aby vyvolalo poškodenie, čo znamená, že potenciálne môže mať vplyv na celé telo.
  • UVB je intenzívnejší typ UV žiarenia, ktoré nedosahuje hlbších vrstiev kože, ale môže poťahovať pokožku, a to aj bez regeneračných procesov. Okrem toho má tendenciu spôsobovať pigmentové poruchy a má potenciál premeniť sa na rakovinu.
  • UVC je najintenzívnejší typ UV žiarenia, ale neskončí v atmosfére. Vďaka bariéram ochrany, ktorou je ozónová vrstva, absorbuje UVC a nedochádza k žiadnej poškodeniu na Zemi. Má však tendenciu kvitnúť na horách vysoko nad oblakmi, kde môžu turisti alebo pracovníci na strážnej veži byť vystavení riziku poškodenia UVC.

Aké sú účinky UV žiarenia na pokožku?

Existuje veľa následkov, ktoré môže UV žiarenie vytvoriť na pokožke. Kvôli rôznym typom UV žiarenia sa účinky môžu líšiť, ale veľa následkov je spoločných.

  • Suchá pokožka je jeden z prvých príznakov dlhodobého vystavenia UV žiareniu. Môže byť rozdrvená, bolestivá a trpká a často spôsobuje intenzívne svrbenie. Ak dôjde k neustálemu vystavovaniu pokožke, môže mať chronický charakter.
  • Sínusy, škvrny alebo škvrny sú ďalším veľmi častým príznakom dlhodobého nadmerného vystavenia sa UV žiareniu. Väčšina pokožiek je postihnutá zmenami farby, ktoré môžu byť od ľahkého ružového po šedo-čierny. Tieto príznaky sú najvýraznejšie na prstoch a ručnej predlaktí.
  • Akné môže byť zhoršené prebytkom UV žiarenia, najmä ak pokožka trpí mastnou pleťou alebo akné. UV žiarenie môže spôsobiť bolesť a podráždenie a v extrémnych prípadoch často vedie k intenzívnym defektom pleti a bieleniu.
  • Fotosenzitívny syndróm je veľmi zriedkavým spoločným príznakom po vystavení slnku. Môže byť veľmi bolestivý a spôsobiť podráždenie a rezivosť. V extrémnych prípadoch môže dokonca spôsobiť občasnú slepotu.

Ako sa môžete chrániť proti škodám UV žiarenia?

Vo všeobecnosti existuje niekoľko možností, ako sa chrániť pred nebezpečenstvami UV žiarenia. Prvou je chrániť pre obzvlášť citlivú pokožku pred slnkom, čo znamená nosiť rukávy, šiltovky, slnečné okuliare a dlhé nohavice, ak ste mimo. Jednou z najdôležitejších vecí – mimo chránenia pokožky pred slnkom – je používať a nosiť dobrú ochranu pred slnkom.

Tieto opatrenia by sa mali vždy žiť, zvlášť pre dlhodobú ochranu proti škodlivým účinkom UV žiarenia. Sú prirodzené alebo syntetické tony na slnko, ktoré môžu pomôcť filtrovať UV žiarenie. Okrem toho je dôležité používať opaľovacie krémy obsahujúce alfa-hydroxylovú kyselinu a kyselinu salicylovú, aby sa zab