autor
Filoména
Ako sa starať o citlivú, hyperaktívnu pleť

Ako sa starať o citlivú, hyperaktívnu pleť náchylnú na alergie?

Starostlivosť o citlivú pokožku nie je taká jednoduchá, ako si mnohí z vás myslia. Reakcia tohto typu pleti na takmer každý vonkajší faktor má podobu hyperaktivity. Tento typ pleti často trpí alergiami, ktoré sťažujú hľadanie správneho kozmetického prípravku, ktorý by nám pomohol starať sa o pleť. Preto vám v prípade, že máte citlivú pokožku, určite odporúčam prečítať si dnešný článok až do konca. Prejdime si najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame! 

Umývanie tváre mydlom a vodou.

To naozaj nie je dobrý nápad. Prečo je to tak? Mydlo aj voda z vodovodu totiž podporujú vysušovanie, poškodenie a podráždenie pokožky. Z tohto dôvodu je na umývanie citlivej pokožky určite lepšie používať prevarenú vodu (ktorá by mala trochu vychladnúť), prírodnú, demineralizovanú alebo vodu s nízkym obsahom minerálov. Namiesto mydla používajte jemné výrobky s neutrálnym pH bez SLS a SLES, alkoholov a iných škodlivých zložiek.

Mechanický peeling pre citlivú pokožku

Môžete si byť istí, že ak svoju citlivú pokožku vystavíte podráždeniu mechanického peelingu, pripravíte si problém. Začervenanie, poškodenie epidermy a pocit napnutej pokožky nie sú príjemné. Účinnejším riešením je použitie enzymatického peelingu alebo gomáže na jemné odlupovanie pokožky pomocou prírodných zložiek. Tento typ peelingu by sa mal vykonávať raz týždenne. Poznámka: ak máte hyperaktívnu pleť, znížte frekvenciu aplikácie na dvakrát mesačne.

Používajte naďalej testované výrobky na starostlivosť o pleť

Citlivá, alergická a hyperaktívna pleť nemá rada nové kozmetické výrobky a nové formy starostlivosti. Preto sa oplatí pokračovať v používaní dlhodobo používaných kozmetických prípravkov namiesto hľadania alternatív. Určite nechcete vystaviť svoju pokožku podráždeniu a alergiám, však? Z tohto dôvodu používajte len také skrášľovacie prípravky, na ktoré vaša citlivá pokožka nereaguje negatívne.

Pred použitím kozmetiky ju vždy najprv otestujte

Predtým, ako začnete kozmetický prípravok denne aplikovať na pokožku, najprv vykonajte náplasťový test. Malé množstvo prípravku naneste na oblasť pokožky, ktorá je zvyčajne skrytá pod oblečením. Ak po 48 hodinách nezaznamenáte žiadne negatívne zmeny v danej oblasti, môžete začať s aplikáciou prípravku!

Príliš horúce kúpele alebo sprchy

Voda s príliš vysokou teplotou môže poškodiť hydrolipidovú vrstvu pokožky, ktorá môže zostať podráždená. Ak máte citlivú a alergickú pokožku, rozhodne sa nesprchujte ani nekúpte v príliš horúcej vode. Namiesto toho sa namočte do kúpeľa s vlažnou vodou obohatenou o skrášľujúce oleje, bylinky a výťažky z ovocia.

Chemické UV filtre

Citlivú, alergickú a hyperaktívnu pokožku je potrebné chrániť pred UV žiarením, ale treba k tomu pristupovať s rozumom. Nepoužívajte napríklad opaľovacie krémy s chemickými filtrami, pretože môžu podráždiť pokožku a upchať jej póry. Namiesto toho je lepšie používať minerálne filtre, ktoré obsahujú oxidy zinku alebo titánu. Ani jedna z týchto zložiek nepreniká do štruktúry pokožky a pôsobí ako malé zrkadlo na povrchu pokožky, ktoré odráža UV žiarenie od tela.

Kozmetika s minerálnymi olejmi

Minerálne oleje vytvárajú ochrannú vrstvu, ktorá chráni pokožku pred vonkajšími škodlivými faktormi. Tento typ kozmetiky sa výborne hodí predovšetkým v zime a vždy, keď si pleť vyžaduje dodatočnú ochranu. Na druhej strane, minerálne oleje môžu upchať póry a zabrániť úplnému preniknutiu výživných zložiek. Pri peelingu môže byť odstraňovanie minerálnych olejov dosť problematické.

Dúfam, že vám týchto pár tipov pomôže vyhnúť sa podráždeniu, začervenaniu a svrbeniu! Ak poznáte ďalšie tipy, určite sa s nami o ne podeľte v komentároch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *