Myslím si, že nebudem klamať, ak poviem, že každá žena mala vo svojom živote obdobie, keď sa snažila pre svoje vlasy urobiť len to najlepšie, no výsledky boli ďaleko od očakávaného. Vo väčšine prípadov je to samozrejme kvôli nedostatku vedomostí!
V tomto príspevku by som vám chcela povedať, čo moje vlasy najviac poškodilo. Analyzovala som svoje zvyky v starostlivosti o vlasy v minulosti a urobila som zoznam šiestich chýb, ktoré ma prinútili vynaložiť obrovské úsilie na obnovu dobrého vzhľadu mojich vlasov.
Často sa ma pýtate, čo robím s mojimi vlasmi, aké procedúry využívam aby som získala taký perfektný účes. Úprimne, robím toho naozaj veľa a bolo by ťažké ich všetky vymenovať v jednom článku. Okrem toho sa moja vlasová rutina mení aj podľa ročného obdobia, podľa toho, čo moje vlasy práve potrebujú a tiež podľa výsledkov, ktoré chcem dosiahnuť.
Čo je ale najdôležitejšie je to, ČO MOJIM VLASOM NEROBÍM! Nanešťastie je omnoho jednoduchšie vlasy zničiť, ako ich regenerovať.
CHYBY V STAROSTLIVOSTI O VLASY KTORÉ SOM (NEVEDOMKY) ZVYKLA ROBIŤ!
Chyba 1. Príliš časté umývanie vlasov (každý deň)
Pamätám si na to, keď som si zvykla vlasy umývať takmer každý deň. Tiež som mala ofinu, ktorú som umývala niekedy aj dvakrát denne, napríklad večer, keď som chcela ísť von s mojimi priateľmi; chcela som vyzerať sviežo, no nemala som čas si umyť celú hlavu. Toto je presne to, ako vznikol tento bludný kruh, pretože príliš časté umývanie vlasov spôsobí, že vlasová pokožka vytvára ešte viac mazu, ktorý nás opäť prinúti si vlasy umývať ešte častejšie. Obdobie ‘detoxu’ pri ktorom som sa snažila prinútiť moju pokožku hlavy aby prestala produkovať toľko mazu, bolo problematické. Viem ale, že to za to stálo. Teraz si umývam vlasy každý 3-4 deň, ale keď vidím, že môj účes potrebuje trochu sviežosti, používam suchý šampón. Moje vlasové korienky už nie sú také mastné ako bývali, pretože produkcia mazu je vyrovnaná. Naviac, moje vlasy už nie sú dehydrované – čo bol v minulosti taktiež veľký problém, pretože som ich príliš často vystavovala šampónu. Ani moja vlasová pokožka už nie je taká podráždená, ako bývala. Nič iné len pozitíva, však?
Chyba 2. Používanie žehličky aj dvakrát denne
Keď som ešte bola tínedžer, žehličku na vlasy som používala pravidelne. Samozrejme, pár rokov naspäť ešte nikto nerozmýšľal nad tým, ako vlasy ochrániť pomocou prípravkov na ochranu pred teplom. Asi ešte nikto nevedel, ako veľmi vysoké teploty vlasy poškodzujú. Takže, čo som zvykla robiť? Teplotu som nastavila na najvyššiu možnú a prechádzala som celú dĺžku mojich úbohých vlasov, prameň za prameňom. Pamätám si, že som takto svoje vlasy mučila niekedy aj dvakrát denne. A ďalší bludný kruh bol vytvorený, pretože vlasy poškodené vysokými teplotami sa stávajú čoraz viac suchými, lámavými, rozštiepenými a neupraviteľnými. Akokoľvek som sa snažila ich vyhladiť pomocou žehličky, tým horší bol ich stav. Dnes už žehličku nepoužívam, len keď idem na nejakú špeciálnu udalosť (ale vždy s produktami na ochranu pred teplom!). Preferujem prirodzené metódy narovnania, také, ktoré nevyžadujú horúce pomôcky. Aj tak som ale šťastná, že moje vlasy teraz vyzerajú dobre aj bez používania žehličky na vlasy.
Chyba 3. Používanie šampónu proti lupinám, ak na hlave nemáte žiadne lupiny
No, s používaním šampónu proti lupinám som to trochu preháňala. Myslela som si, že ide o obyčajný šampón a používala som ho každý deň, čo bola obrovská chyba. Po prvé, šampón proti lupinám by mal byť používaný len v prípade, že lupiny máte – má veľmi silný čistiaci efekt. Ak je používaný príliš často, takýto vlasový produkt môže spôsobiť dehydratáciu pokožky hlavy a lupiny sa ešte zhoršia. Aj keď aktívne podstupujete rôzne procedúry proti lupinám, mali by ste na striedačku používať dva typy šampónov: jeden proti lupinám a druhý, ktorý hlboko hydratuje. Po druhé, na používaní šampónov proti lupinám sa môžete stať závislým. A je tu ďalší bludný kruh, v ktorom sme sa zachytili – čím intenzívnejšie vlasovú pokožku čistíme pomocou šampónu proti lupinám, tým podráždenejšia bude, bude sa šúpať a problém s lupinami sa ešte zintenzívni. Dáva vám to zmysel? Je viacero spôsobov, ako s lupinami bojovať a používanie šampónu proti lupinám nie je až také dôležité.
Chyba 4. Farbenie si vlasov každých 6 mesiacov
V mojom živote bolo tiež obdobie, keď som nenávidela prirodzenú farbu svojich vlasov. Prišla som s vynikajúcim nápadom si vlasy zafarbiť (oh len to nie) na čierno. Keďže moje vlasy rastú vcelku rýchlo, svetlejšie korienky bolo vidieť takmer hneď. A hádajte, čo som sa v takejto situácií rozhodla urobiť… Áno, vlasy som si opäť zafarbila. Samozrejme nielen korienky, ale rovno celú dĺžku vlasov! Aby som to ešte zhoršila, vôbec som sa nestarala o to, či farba obsahuje amoniak lebo nie. A takto jednoducho som za pár mesiacov premenila svoje vlasy na slamu. Čiernu slamu, ale stále, moje vlasy boli suché, lámavé a nedali sa nijako upraviť. Myslím si, že táto chyba bola najzávažnejšia, pretože tieto experimenty zničili moje vlasy najviac. Teraz sa už farbám na vlasy úplne vyhýbam. Ak chcem zmeniť farbu, používam prírodné metódy, ako napríklad hennu. Našťastie som sa zo svojich chýb poučila.
Chyba 5. Česanie si vlasov do tuhého copu
Viete čo je hlavným dôvodom pre vypadávanie vlasov? Dávanie si ich do tuhého vysokého copu. Toto bola ďalšia chyba v starostlivosti, ktorú som robila. Nemala som rada vlasy rozpustené, takže najjednoduchším riešením, aby ma neotravovali, bolo si vlasy dať do copu. Samozrejme, gumička musela byť čo najpevnejšia, aby sa ani jeden pramienok neuvoľnil a neotravoval ma. Teraz už viem, že je to najjednoduchší spôsob ako oslabiť folikuly a podporiť vypadávanie vlasov. Je jasné, že takýto účes nezničí vaše vlasy, ak ho budete robiť raz za čas, no ja som si takto vlasy česala každý jeden deň. Teraz už preferujem jednoduchšie a voľnejšie účesy.
Chyba 6. Spanie s mokrými vlasmi
Svoje vlasy môžete zničiť aj vtedy, ak chodíte spávať s mokrými vlasmi. Znie to ako nejaké výmysly vlasmi posadnutého človeka? Možno trošku, no nejaká pravda tam je. Mokré – a tiež vlhké – vlasy sú omnoho viac náchylné k poškodeniu, ľahšie sa lámu a sú veľmi jemné. Ak si teda umývate vlasy večer, urobte to dostatočne včas, aby vlasy stihli uschnúť. Túto radu som vôbec nedodržiavala, úplne som ju odignorovala, takže som skončila s rozštiepenými končekmi, čo bolo dosť zlé, pretože som si musela dať ostrihať veľkú časť vlasov. Jedinou výnimkou je chodiť spať s mokrými vlasmi v natáčkach alebo ich zapliesť do vrkočov. Takto nezískate len pekné vlny bez tepla, ale tiež vlasy uchránite pred poškodením.
Ako vyzerá vaša rutinná starostlivosť o vlasy?